Beton towarowy
Beton towarowy różni się od tego wytwarzanego bezpośrednio na placach budowy. Charakteryzuje się odpowiednimi parametrami i klasami wytrzymałości. Kupując beton towarowy masz pewność, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, który powstał na zautomatyzowanym węźle betoniarskim. Jak powstaje beton towarowy? Beton towarowy to materiał budowlany powstały ze zmieszania kruszywa grubego i drobnego a także cementu, wody oraz domieszek i dodatków. Rynek oferuje wiele rodzajów betonów towarowych, różnicuje się je ze względu…
Beton towarowy różni się od tego wytwarzanego bezpośrednio na placach budowy. Charakteryzuje się odpowiednimi parametrami i klasami wytrzymałości. Kupując beton towarowy masz pewność, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, który powstał na zautomatyzowanym węźle betoniarskim.
Jak powstaje beton towarowy?
Beton towarowy to materiał budowlany powstały ze zmieszania kruszywa grubego i drobnego a także cementu, wody oraz domieszek i dodatków. Rynek oferuje wiele rodzajów betonów towarowych, różnicuje się je ze względu na sposób zastosowania i klas ekspozycji dla przykładu beton klasy C8/10 (B10) idealnie sprawdza się jako podbudowa nawierzchni, podłogi, ponieważ dobrze znosi zmienne obciążenia. Z kolei betony klasy C12/15 i C16/20 przeznaczone są do tworzenia elementów takich jak stropy, fundamenty, czy schody. Cechuje je bowiem wysoka wytrzymałość. W sprzedaży są także betony towarowe wyższych klas takich, jak C20/25; C25/30; C30/37; C35/45; C40/50. Firma Staniszewscy Beton posiada w swoim asortymencie także betony hydrotechniczne architektoniczne, a także betony posadzkowe.
Klasy ekspozycji betonu – co należy wiedzieć
Beton został podzielony na siedem klas ekspozycji – każda z nich określa inne warunki, w których może być użytkowany. Dobór właściwego typu materiału jest uzależniony również od zagrożeń agresji środowiskowej. Wśród wyróżnionych klas ekspozycji betonu znajdują się:
X0 – brak zagrożenia korozją i agresją chemiczną,
XC1-XC4 – korozja spowodowana karbonatyzacją,
XD1-XD4 – korozja spowodowana chlorkami,
XS1-XS3 – korozja spowodowana chlorkami z wody morskiej,
XF1-XF4 – agresywne oddziaływanie zamrażania / odmrażania,
XA1-XA3 – agresja chemiczna,
XM1-XM3 – agresja wywołana ścieraniem.
Zastosowane oznaczenia informują o jakości betonu towarowego. Zgodnie z przyjętymi zasadami, cyfra po oznaczeniu literowym określa intensywność oddziaływania – im wyższa, tym w trudniejszych warunkach materiał może być wykorzystywany. I tak np. 1 oznacza najłagodniejsze warunki, a 4 najtrudniejsze.
Każdej klasa ekspozycji musi spełniać inne wymagania w zakresie składu mieszanki. Dotyczą one:
– dopuszczalnych rodzajów i klas składników,
– proporcji wody do cementu,
– minimalnej zawartości cementu,
– minimalnej klasy wytrzymałości betonu na ściskanie,
– minimalnego napowietrzenia betonu i wymagań dla materiałów.
Dlaczego wybranie betonu o odpowiedniej klasie ekspozycji jest ważne?
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w budownictwie i narażony jest na oddziaływanie różnorodnych czynników. Dlatego inwestując w nieruchomość, bardzo ważne jest, aby dobrać beton towarowy o odpowiedniej jakości i zwrócić uwagę na warunki, w jakich bedzie wykonany.