Beton architektoniczny
Rynek budowlany nieustannie gna do przodu co powoduje że na rynku pojawiają się nowe materiały, a także nowe technologie wykonywania mieszanek betonowych. Ostatnimi laty trendem stało się wykorzystywanie betonu jako elementu dekoracyjnego, wyeksponowanego o gładkiej powierzchni licowej tak zwanych betonów architektonicznych. Droga od zaprojektowania do wykonania takiego betonu jest bardzo długa a efekt końcowy jest zależny od bardzo wielu czynników. W pierwszej kolejności to projektanci – laboratorium…
Rynek budowlany nieustannie gna do przodu co powoduje że na rynku pojawiają się nowe materiały, a także nowe technologie wykonywania mieszanek betonowych.
Ostatnimi laty trendem stało się wykorzystywanie betonu jako elementu dekoracyjnego, wyeksponowanego o gładkiej powierzchni licowej tak zwanych betonów architektonicznych.
Droga od zaprojektowania do wykonania takiego betonu jest bardzo długa a efekt końcowy jest zależny od bardzo wielu czynników.
W pierwszej kolejności to projektanci – laboratorium muszą ustalić skład mieszanki betonu architektonicznego. Bardzo istotne są warunki atmosferyczne ,ale również cały skład mieszanki począwszy od kruszyw, cementu, wody a także domieszek. Laboratorium przeprowadza szereg badań a następnie wykorzystując szalunki referencyjny wykonuje próbę.
Szalunek referencyjny ma na celu sprawdzenia ostatecznego efektu wizualnego betonu architektonicznego.
Beton architektoniczny jest tak projektowany aby jego cechy trwałościowe były podwyższone, zarówno wytrzymałość na ściskanie jak nasiąkliwość oraz odporność na działanie mrozu.
Trzeba również podkreślić ważność szalunków w etapie wykonywania takiego elementu.
Szalunki powinny być dokładnie oczyszczone nie powinny być uszkodzone, nie powinny również odbarwiać elementu betonowego.
Czystość, szczelność oraz zabezpieczenie elementów odpowiednimi olejami anty adhezyjnymi ma istotny wpływ na końcowy efekt lica elementu.
Do wykonania mieszanki betonowej betonu architektonicznego stosujemy różnego rodzaju cementy i dodatki które mają na celu dać w ostatecznym etapie odpowiednie parametry takie jak kolor, porowatość czy gładkość lica. To klient decyduje jakiego betonu oczekuje i temu służy wykonanie szalunku referencyjnego.
Mieszanki betonu architektonicznego są mieszankami samozagęszczalnymi i nie należy ich wibrować. Badanie konsystencji bada się metodą rozpływu.
Dokładne pokrycie szalunków olejami jest istotne ponieważ odpowiada za odprowadzenie pęcherzów powietrza.
Elementy z betonu architektonicznego to krok w przyszłość do nowoczesnych industrialnych projektów. Należy pamiętać że na ostateczny efekt końcowy składa się wiele czynników których trzeba przestrzegać aby ostateczny efekt był zadowalający.